Hrady a zámky Český ráj

Hrady a zámky v Českém ráji a jeho nejbližším okolí:

Hrad Kost

gotický hrad. Nachází se u údolí Plakánek ve vesnici Podkost, poblíž Prokopského údolí. Natáčely se zde filmy: „S čerty nejsou žerty“, „Radůz a Mahulena“, „Červený Bedrník“, „O uloupené divožence“, „Kouzla králů“, „Ztracený princ“, „O ztracené lásce“, „Hannibal“.

Často konané akce: šermířská a sokolnická vystoupení, ohňová show. Na přelomu července a srpna se koná pravidelná akce „Čarodějnický kongres“ ježibaby, sebranka šarlatánů, mágů, vykladačů a léčitelů. S tajemnými osobami, zahalenými v dlouhých, tmavých róbách nebo otrhaných cárech, se v tu dobu potkáte na každé prohlídce. Jen jim neskočte na lep – taková čarodějnice umí člověka i uhranout 🙂

Hrad a zámek Staré Hrady

komplex se nachází u obce Libáň. Velmi přáteské místo pro děti. Na hradě se setkáte s princezny, čarodějnicemi a jinými pohádkovými postavami. Výklad na hradě i zámku je podaný velmi zábavně i pro děti přímo od princezny. Na hradě se usídlili draci, v pohádkovém podzemí najdete i vodníky, peklo, obříky a další.

Hrad Valdštejn

nejstarší hrad Českého ráje. Stojí blízko Turnova. Hrad pořádá noční prohlídky, šermířská vystoupení, programy pro děti, koncerty, divadelní představení a mnoho dalších akcí.

Mladoboleslavský hrad

Mladoboleslavský hrad stojí na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi při soutoku řek Jizery a Klenice. Nachází se zde i muzeum Mladoboleslavska. Hrad sloužil jako sídlo kastelánů, později vrchnostenských úředníků i samotné vrchnosti.

Zámek Loučeň

barokní zámek obklopuje rozlehlý anglický park, který před nedávnem obohatil jeden celoevropský unikát – totiž soubor 12 labyrintů a bludišť. Zámek nabízí prohlídky zásadně s kostýmovanou postavou, speciální dětské či čokoládové prohlídky, ale i pikniky v zámeckém parku a soutěže a programy o zámeckých slavnostech pořádaných vždy první sobotu v měsíci.

Ubytování poblíž zámku Loučeň

Lovecký hotel Jívák

Lovecký hotel Jívák se nachází na klidném místě v lese. Nabízí bezplatné Wi-Fi, neplacené parkoviště a terasu s venkovním nábytkem a výhledem na jezero. Zámek Loučeň je 3 km daleko. Každý pokoj je prakticky zařízený v tradičním loveckém stylu a má satelitní TV a vlastní koupelnu se sprchou. Některé pokoje nabízí i posezení. Můžete navštívit hotelovou restauraci nebo na zahradě zdarma grilovat.

Přejít na stránku Lovecký hotel Jívák

Zámek Dětenice

nachází se v obci Dětenice, okres Jičín nedaleko města Libáň, pořádá různé akce např. Každou sobotu strašidelné prohlídky s čarodějnicí, rytířské turnaje. Prohlídky se zde konají také v zámeckém pivovaru (dobové interiéry sladovny, bednárny, varny, laboratoří, chmelnic, ležáckých sklepů, spilky, ledárny) bývají i s ochutnávkou a ukázkou výroby dětenického piva. Jedna část pivovaru byla přestavěna na středověkou krčmu.

Zámek Humprecht

lovecký zámek s výraznou elipsovitou stavební dispozicí. Leží asi 0,5 km severozápadně od Sobotky. V Česku jde o unikátní zámeckou stavbu věže elipsovitého půdorysu

Zámek Hrubá skála

stojí na okraji skalního masivu. Skaliska, sahající až do výšky šedesáti metrů, najdete nad údolím říčky Libuňky, ležící v krajině mezi hradem Trosky a hradem Valdštejn. Jen šest kilometrů na jihovýchod od města Turnov.

Ubytování poblíž zámku Hrubá skála

Apartmán Hrubá Skála

Apartman Hruba Skala se nachází v Hrubé Skále (5km od aquaparku). Nabízí výhled do zahrady a ve všech prostorách dostupné bezplatné Wi-Fi. Apartmán má vlastní koupelnu s vanou, TV s plochou obrazovkou, obývací pokoj s jídelním stolem a plně vybavenou kuchyni, gril.

Přejít na stránku Apartman Hruba Skala 

Zámek Sychrov

novogotický zámek. Nachází se ve stejnojmenné obci v Libereckém kraji. Sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů. Natáčely se zde pohádky Zlatovláska a Nesmrtelná teta.

Zámek Hrubý Rohozec

státní zámek leží ve stejnojmenné městské části na severozápadním okraji města Turnova, v části Hrubý Rohozec. Je obklopen nevelkým anglickým parkem. Po celou sezónu zámek pořádá zkrácené prohlídky vhodné pro děti do 10 let. Naleznete zde kavárnu a na parkovišti zámku i restauraci.

Zřícenina hradu Trosky

zřícenina hradu Trosky se nachází na vrcholu stejnojmenné hory, v katastru obce Troskovice v okrese Semily Libereckého kraje (Rovensko pod Troskami). Trosky jsou známým sopečným útvarem, který je ojedinělý i v evropském měřítku. Tento státní hrad je veřejnosti přístupný.
Trosky tvoří dvě věže Baba a Panna. Za příznivého počasí lze odsud spatřit např. města Prahu, Mladou Boleslav.
Pro bližší poznání můžete shlédnout pořad „Magické hory“

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10214728374-magicke-hory/209572230130013-trosky/

Zřícenina hradu Valečov

zřícenina středověkého skalního hradu stojí na skalních útvarech v severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň.. Patří k jednomu z nejkrásnějších skalních hradů. Ve skalách jsou vytesané prostory které byly ve 14. století doplněny dřevěnými stavbami.

Platí se zde vstupné. Okruhy prohlídek tvoří předhradí (vězení s hladomornou), zděný palác, skalní komory, chodby a vyhlídka. Nejzajímavější částí expozice jsou ve skalních blocích pod hradem vytesané světničky, užívané až do roku 1900. Je zde zajištěný reproduktorový výklad i v cizím jazyce: Aj, Nj a Pl.

Na Valečově se natáčela pohádka RumplCimrCampr, Dešťová víla, Lotrando a Zubejda nebo filmy Poklad hraběte Chamaré a Slavné historiky zbojnické.

Zřícenina Pařez

zřícenina malého hradu který se nachází na severozápadní části Prachovských skal. Ačkoli dávný lesk skalního sídla patří dnes už minulosti, přitahuje hrad Pařez už dlouhá léta poutníky a turisty, kteří se sem proplétají labyrintem skalních světniček.

Zřícenina hradu Skály

zasazen v lesích pár minut chůze od zámku Hrubá Skála. Dříve nazývaný také Kočičí hrad. Najdete zde skalní věž s vytesanou komorou, vyhlídkou
Zřícenina hradu Vranov – Vranov je zřícenina skalního hradu na pravé straně řeky Jizery v Malé Skále v okrese Jablonec nad Nisou. Nově upravenému areálu se začalo říkat „Pantheon“.

Zřícenina hradu Vranov

Vranov je zřícenina skalního hradu na pravé straně řeky Jizery v Malé Skále v okrese Jablonec nad Nisou. Nově upravenému areálu se začalo říkat „Pantheon“.

Zřícenina hradu Rotštejn

je zřícenina skalního hradu. Nachází se přibližně 9 km východně od Turnova, na okraji přírodní rezervace Klokočské skály. Zřícenina je částečně zděná a částečně vtesaná do bloků pískovcových skal.

Zřícenina hradu Veliš – malé pozůstatky hradu na kopci Veliš nedaleko Jičína. Na vrcholu se nachází zděný observační sloup.

Zřícenina hradu Frýdštejn

zřícenina skalního strážního hradu nacházející se na špičce Vranovského hřebene stojící na strmých, nepřístupných skalách. Dochovala se pouze hradní věž, světničky a sklepy vytesané ve skále. Je přístupný pouze v návštěvních hodinách, po červené a modré turistické stezce, červená stezka je hodnocena jako nejhezčí přístupová cesta, vede od vlakové zastávky v Malé Skále přes skalní hrad Vranov-Pantheon. Zřícenina hradu se objevila se i ve filmech: Tajemství hradu v Karpatech, v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci, O Krejčíkově Anežce od Karolíny Světlé. Hrad je překrásnou dominantou Maloskalska. Jen 8 km od Turnova.

 Zřícenina hradu Veliš

malé pozůstatky hradu na kopci Veliš nedaleko Jičína. Na vrcholu se nachází zděný observační sloup.

Potřebuješ poradit s výběrem dovolené, dopravou nebo ubytováním? Neváhej a požádej o radu profesinální cestovatele nebo ostatní čtenáře. Veškeredé rady jsou poskytovány nezávazně a zdarma. Zde můžeš vložit vlastní příspěvek do diskuze nebo žádost o radu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *