Adršpašské skály i bez schodů

   

Otevřeno je celoročně. V zimě ale pouze část k Velkému vodopádu. 

Adršpašské skály jsou známy velkým počtem schodů. Skrz některé Schody je vidět do hloubky dolů, mnoho jich zde připomíná spíše žebřík svým sklonem. To bohužel může dělat problémy kočárkům, vozíčkářům, malým dětem, babičkám či psům. Proto na ně myslete a zvolte část bez schodů či s menším počtem schodů, které zde popisuji. 

Vstup do skalního města je zpoplatněn i za pejsky, ale stojí za to. Uvnitř nikde nenajdete WC jen u vstupu a restaurací. Nejlépe, pokud parkujete na hlavním parkovišti u restaurací, je jít směrem k pískovně tzn. hlavní cestou hned jako by za restaurace vlevo přes vlakovou trať.  Vstup je vidět hned kousek za restauracemi.

Adršpašské skály s menší částí schodů pro babičky, malé děti, pejsky

   

Takto přijdete rovnou k jezeru s průzračnou vodou. Koupání je zde zakázáno, avšak je tu jedna část o kousek dál po pravé straně břehu kde si lidé, hlavně děti často namáčejí nohy. Jezero lze celé dokola obejít po vyznačené trase. Okruh jezera má i trochu schodů. 

Pokud projdete úsek bez schodů až k Myší díře můžete tudy projít úsek s malým počtem schodů a přitom vidět nádherný výhled. Stačí prolézt Myší dírou, i naše babička (76let) a to není sportovkyně se tam vešla nebojte není tak úzká jak vypadá. A kousínek nad máte nádherný výhled z jedné strany na skalní útvary Starosta, Starostová o pár kroků dál (skoro za rohem) Velké panorama.

 

Adršpašské sklály bez schodů pro kočárky, vozíčkáře:

  

Část která nemá žádné schody je označena symbolem kočárek v plánku, který dostanete u vstupu. Úplně bez schodů lze tedy hned za vstupem shlédnout jezírko z přední strany (také dřevěné postavičky za vstupem), sklály bez schodů: Džbán, Homole cukru (podepřete jí klacíky, aby nespadla), Babiččina lenoška, Krakonošův zub, Sloní náměstí, Eliška, Gotickou bránu přes ní lze průchodem skal chodníček je i pro kočárek projít a pokračovat v cestě po zelené k malému vodopádu, který lze také shlédnout bez jediného schodu. 

Od malého vodopádu vede dál cesta jen po schodech, proto je nutné se vrátit o kousek zpět. Nouzový východ je také bez schodů, ale končí u kaple pak už jsou z každé strany jen schody. 

Pokud se tedy od malého vodopádu vracíte můžete se vydat na další část která je bez schodů. Začíná ještě před Džbánem od Homole cukru první cesta vlevo (také po zelené). Tato trasa prochází částí  Adršpachu kde se někdy pořádají různé akce a proto zde někdy uvidíte i podium. Cesta je dostatečně široká. Vede okolo polí a přes les. Cestou uvidíte zastavení Ozvěna pokud z této části zavoláte proti skalám které vidíte naproti v dáli, skály Křížový vrch, ozve se ozvěna. Nakonci této cesty uvidíte výstup ze skal Myší dírou. Nad vašimi hlavami ve výšce se tyčí skalní útvary Starosta, Starostová. 

Jak najít trasu nouzový východ v Adršpašských skalách?

  

Lidé mají často neví jak najít tuto trasu. Najdete jí za skalním útvarem Homole cukru ještě před vstupem do Gotické brány. Na trase nouzového východu se nachází skalní útvary Varhany, Přilba. Celá cesta tzv. „Nouzového východu je úplně bez schodů. 

Po této nepříliš dlouhé pohodlné cestě dojdete až ke kapli. Kaple je místo horolezců, kteří již nejsou mezi námi, spojili život se zdejšími skalami navždy. Nacházíte se však na rozcestí skalních útvarů Milenci a Velké panorama, Starosta a Starostová. Obě tyto cesty mají velké množství schodů.

Potřebuješ poradit s výběrem dovolené, dopravou nebo ubytováním? Neváhej a požádej o radu profesinální cestovatele nebo ostatní čtenáře. Veškeredé rady jsou poskytovány nezávazně a zdarma. Zde můžeš vložit vlastní příspěvek do diskuze nebo žádost o radu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *